Kuru Gıda, Meyve ve Sebze Ürünlerin Paketlenmesi

Kuru gıdaların modifiye atmosferlerde ambalajlanmasında büyük fayda vardır. Orta derecede nem içeren ve oda sıcaklığın da muhafaza edilen gıdalar, küf gelişmesine engel olmak amacıyla, ya %50’nin üzerinde CO2 İçeren atmosferde ya da vakumlama ile ambalajlanırlar. Aynı şekilde ambalaj ortamında O2 bulunması da gerekir.

Meyve ve sebzelerde gerçekleşen fizyolojik değişimlerin kontrol altında tutulabilmesi ye depolanabilme sürecinin uzatılabilmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan yöntem soğukta muhafazadır. Bu alanda özellikle son yıllarda giderek önem kazanan diğer bir yöntem ise, gercekte soğuğun etkisini güçlendirme amacıyla yapılan bir ek uygulama olan kontrollü atmosferde depolamadır. Bu paketleme biçimi meyvenin solunum hızının anaerobik solunum seviyesinin hemen üstünde tutulmasına dayanır . Modifiye atmosferde ambalajlama yönteminin en yaygın uygulandığı kuru gıdalar meyve sebzelerdir.

Gelişmiş ülkelerde özellikle dilimlenmiş sebzelerin modifiye atmosfer uygulaması ile raf ömürlerinin uzatılması ticari bakımdan başarılı olmuştur.

Modifiye atmosferde ambalajlanan bir ürün için bu parametrelerin doğru kullanımı, dayanma süresini artırdığı gibi, kaliteyi koruyucu etki de yapmaktadır.

Switch The Language