Süt ve Süt Ürünleri Paketleme

Süt ve süt ürünlerinin paketlenmesinde, ambalaj materyalleri ve ambalajlama koşulları; gıdayı ışık, oksijen, buhar ve mikrobiyel/kimyasal bulaşanlar gibi çevresel faktörlerden koruyarak raf ömrünün uzatılmasında kritik öneme sahiptir.

Süt ürünleri de hassas ve çabuk bozulan gıda ürünleri kategorisindedir. Bu yüzden süt ve süt ürünlerinin paketlenirken vakumlanarak içerisindeki oksijen emilir ve oksijen seviyesi 0.1mBar’ın altına düşürülür. Bu şekilde ürünün küflenmesi veya oksidatif değişikliklere uğraması engellenir. Ürünün raf ömrü uzatılır.

Çeşitli süt mamüllerinin özelliklerinin korunması, raf ömrünün uzatılması, oksidatif değişiklikler ve küflenmesinin engellenmesi amacıyla modifiye atmosferde ambalajlama tekniğinde de yararlanılmaktadır.

Süt ürünleri paketlendikten sonra küf gelişmesi veya oksidatif değişikliklere uğraması; CO2 kullanımıyla büyük ölçüde engellenebilir. Bu amaçla özellikle sert ve yarı sert peynirler, bütün kalıp, parça veya dilimlenmiş halde %100 CO2 veya %95 CO2+ %5 N2 gazı atmosferinde ambalajlanmalıdır. Kalıp halindeki peynirler için en uygun oran ,%70 N, %30 CO2 atmosferidir.Ancak dilimlenmiş peynirleri de, dilimlerin birbirine yapışmasına Neden olmamak için CO2’yi %10-20 N2 gazı ile birlikte kullanmak daha uygundur.

Süt ve Süt Ürünlerinin Paketlenmesinde Materyal Seçimi

MAP tekniği uygulanmış bu tip peynirler için ambalaj materyali olarak:

“Pa+ewoh+pe, pet+ewoh+pe ya da pvc+ewoh+pe, bu içerikte folyo kombinasyonlarından yararlanmak mümkündür. Gerçi depolama sürecinde paketten gerek CO2 difüzyonu yoluyla bir miktar gaz kaybı olması, gerekse aynı zamanda çok yavaş bir şekilde pakette O2 girişi olmaktaysa da; ortamdaki yüksek CO2 konsantrasyonu küf gelişmesine karşı yeterlidir.

Paketlemek İstediğiniz Ürünü Seçin

Switch The Language